Dolar 27,1938
Euro 28,9674
Altın 1.681,67
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 24°C
Per 24°C
Cum 23°C

TUBİTAK 60 Yaşında

TUBİTAK 60 Yaşında
REKLAM ALANI
24 Temmuz 2023 14:49
151

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirildiğini belirterek, “Biraz testler uzadı ama sözü aldık. İnşallah Mart 2024’te Türksat 6A’yı da İMECE gibi başarıyla uzaya göndereceğiz.” dedi.

 

ARA REKLAM ALANI

Bakan Kacır ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TÜBİTAK’ın 60’ıncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kurumda düzenlenen törene katıldı. Kacır, burada yaptığı konuşmada, kurumun yenilikçi ve girişimci anlayışıyla bilim ve teknoloji ekosistemine öncülük ettiğini söyledi. TÜBİTAK’ın ülkenin araştırma kabiliyetlerini güçlendirerek bilim, teknoloji ve AR-GE ekosisteminin altyapısının ilk adımlarını attığını vurgulayan Kacır, kurumun “Milli Teknoloji Hamlesi”nin bayrak taşıyıcısı olduğunu bildirdi. Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi”nin başarıyla gerçekleştirilmesinin, teknolojiyi tüketen değil, geliştiren ülke olmak, güçlü, teknolojide lider ve yetkin sanayiyle mümkün olacağını dile getirdi. Bu nedenle TÜBİTAK sanayi destek programlarıyla AR-GE ve inovasyon kabiliyetlerini artırdıklarını belirten Kacır, bir yandan da özel sektörün AR-GE kültürünü sahiplenmesini, teknoloji ve inovasyon odaklı projeler geliştirilmesini sağladıklarını anlattı.

 

SANAYİ VE AR-GE

Kacır, sanayinin AR-GE’deki önemine dikkati çekerek, “2002’de 386 olan desteklenen proje sayısını 2022’de 3 bin 669’a, bugünkü rakamlarla 712 milyon lira olan destek tutarını 1,7 milyar liraya çıkardık. 2002’den bu yana, toplamda 24 bin 202 projeye 57 milyar liranın üzerinde destek sağladık. 2012 yılından bu yana 2 bin 140 girişimciye 1,23 milyar lira destek verdik. Girişim Sermayesi Destekleme Programı’mız Tech-InvesTR kapsamında, 5 Tech-InvesTR fonu ile 73 farklı girişime yatırım yaptık, toplam yatırım tutarı 1 milyar 300 milyon lirayı aştı.” diye konuştu.

 

3.5 MİLYAR TL DESTEK

Akademi ve kamuya yönelik destek programları kapsamında 2002’de 781 proje olan sayısının 5 kattan fazla artırılarak 2022’de 4 bin 129’a çıkarıldığı bilgisini veren Kacır, sağlanan destek tutarını da 133 milyon liradan 3,5 milyar liranın üzerine çıkardıklarını bildirdi.

 

SAĞLIK VE VERİMLİ ÜRETİM

TÜBİTAK’ın desteklediği araştırmaların daha sürdürülebilir bir dünya, daha iyi sağlık hizmetleri, daha verimli üretim yöntemleri ve daha adil bir toplum için çözümler sunmaya devam edeceğini belirten Kacır, “Önümüzdeki dönemde farklı destek ve finans mekanizmalarıyla öncelikli AR-GE ve yenilik konularında, yapay zekada, büyük veri ve bulut bilişimde, siber güvenlikte, biyoteknolojik ilaçlarda, motor teknolojilerinde ileri malzemeler ve yarı iletkenlerde ve ileri fotonik ve kuantum teknolojilerinde ülkemizin dünyadaki yerini kuvvetlendirerek kilit teknolojilerde bilimsel temelin oluşturulmasını sağlayacağız.” dedi.

 

AR-GE VE YENİLİK

Bakan Kacır, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve iklim değişikliğine yönelik olarak da çevre ve biyoçeşitlilik, döngüsel ekonomi, temiz, erişilebilir ve güvenli enerji arzı, yeşil ve sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir akıllı ulaşım alanlarındaki AR-GE ve yenilik çalışmalarıyla ülkenin yeşil dönüşümün öncüsü haline getireceklerini kaydetti.

 

ÖNCÜ ROL

TÜBİTAK’a özel bir değer atfettiklerini vurgulayan Kacır, “Geleceğin Türkiye’sinde, TÜBİTAK bugün olduğu gibi yarın da öncü rolünü sürdürmeye devam edecek. Tam bağımsız ve müreffeh Türkiye için çalışan TÜBİTAK ile birlikte, önümüzdeki dönemde de Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda Türkiye’nin kritik araştırma alanlarında uzmanlığını derinleştireceğiz. Araştırma sonuçlarının ticarileşmesini ve küresel liderlik yolunda girişimcilerimizin fikirlerini ürüne dönüşmesini desteklemeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin AR-GE ve yenilik ekosistemlerinin tüm aktörlerinin aktif katılımıyla oluşturulan yüksek teknoloji platformları ve sanayi yenilik ağlarına daha fazla ağırlık vereceğiz. Bilim merkezleriyle, Deneyap atölyeleriyle, düzenlediğimiz TEKNOFEST’lerle, yayınlarımızla bilim ve teknolojiyi toplumun her kesimiyle buluşturmaya devam edeceğiz. ‘Türkiye Yüzyılı’nı bilimin, dijitalleşmenin, üretimin ve kalkınmanın yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. ‘Türkiye Yüzyılı’nda inşallah tüm hedeflerimize ulaşarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 6A UYDUSU

Kacır, ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın da TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirildiğini anımsatarak, “Biraz testler uzadı ama sözü aldık. İnşallah Mart 2024’te Türksat 6A’yı da İMECE gibi başarıyla uzaya göndereceğiz.” şeklinde konuştu.

 

“İŞ BİRLİĞİ ANLAMLI OLACAK”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TÜBİTAK arasındaki ilişkiyi güçlendireceklerini, Türkiye Yüzyılı’nın inşasında bu işbirliği ve çalışmaların çok derin ve anlamlı olacağını belirtti. TÜBİTAK’ta aynı zamanda farklı bilimsel çalışmaların üretildiği bir yapının bulunduğuna işaret eden Tekin, sağlık, nükleer bilimler, uzay gibi alanlarda yürütülen çalışmaların önemini vurguladı.

 

“HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA AÇIĞIZ”

TÜBİTAK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki ilişkiyi güçlendirecekleri mesajını veren Tekin, bunu bir taahhüt olarak deklare etmek istediğini belirterek, “Bakanlık olarak TÜBİTAK ile yapabileceğimiz her türlü etkinliğe ve çalışmaya açığız. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Sayın Cumhurbaşkanımız, çok meydan okuyucu bir söylemle kamuoyunun huzuruna çıktı. Önümüzdeki yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağına inanıyoruz ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Biz bakanlık olarak şöyle düşünüyoruz; eğer Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceksek burada en temel parametrelerden birisi Milli Eğitim Bakanlığı olacak. Eğer bunu bilim üzerine inşa edeceksek de Milli Eğitim Bakanlığının TÜBİTAK ile yapacağı işbirliği ve çalışmalar, Türkiye Yüzyılı’nın inşasında çok derin ve anlamlı bir yere oturuyor.” ifadelerini kullandı.

 

TEKNOLOJİ VE YENİLİK EKOSİSTEMİ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Türkiye’nin dünyadaki gelişmiş ülkeler olma noktasında üzerlerine düşen sorumlulukları çok iyi bildiklerini vurgulayarak, kendisinin de TÜBİTAK’ın desteğiyle doktorasını ve araştırma projelerini gerçekleştirdiğini anlattı. Mandal, “Benim gibi binlerce, on binlerce araştırmacı, bilim insanı, girişimci TÜBİTAK vasıtasıyla geçtiğimiz 60 yıl içinde ülkemizde bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminin içinde bulundu.” dedi.

 

Konuşmaların ardından TÜBİTAK’ta 25 yılını dolduran deneyimli TÜBİTAK çalışanlarına ve emeklilerine plaket verildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.