Dolar 32,8838
Euro 35,7131
Altın 2.541,24
BİST 11.106,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Çar 30°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 31°C

Uluslararası Genç Profesyoneller Çalıştayı Düzenlendi

Uluslararası Genç Profesyoneller Çalıştayı Düzenlendi
REKLAM ALANI
14 Ekim 2023 17:53
485

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Avrupa standart kuruluşlarının en üst teknik yönetimi olan ve aynı zamanda üyesi olduğumuz CEN/CENELEC teknik kurullarının toplantılarına Mayıs 2024’te İstanbul’da ev sahipliği yapacağız.” dedi.

Kacır, “Önümüzdeki dönemde TSE, nükleer enerji alanında yeni pazarlara giriş yapacak ve daha etkin rol üstlenecek.” diye konuştu.

ARA REKLAM ALANI

Bakan Kacır, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen Uluslararası Genç Profesyoneller Çalıştayı’na katıldı.  Standartların, küresel düzeyde iş birliği, kalite güvencesi ve uyumun temel taşları olduğunu belirten Bakan Kacır, konuşmasında şunları söyledi:

STANDARTLAR: Standartlar, ticaret ve endüstrinin vazgeçilmezi olmakla birlikte, insan hayatının her alanında daha güvenli bir geleceğin teminatıdır. Her yıl 14 Ekim’de kutlanan Dünya Standartlar Günü, standartların öneminin anlaşılmasında standardizasyon bilincinin ülkemizde ve küresel düzeyde artmasında önemli bir rol oynuyor.

TÜRKİYE YÜZYILI’NIN MİMARLARI: Bu sene düzenlediğimiz Dünya Standartlar Günü programımızın odağında Türkiye Yüzyılının mimarları gençlerimiz yer alıyor. Uluslararası Genç Profesyoneller Çalıştayı ile gençlerimizin uluslararası standardizasyon kuruluşlarını tanımasını ve bu kuruluşların çalışmalarına katılımını teşvik edeceğiz. Gençlerimizi standardizasyon süreçlerinde daha aktif olmaları yolunda cesaretlendireceğiz.

DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ: Ayrıca, bugünün TSE ve bizler açısından ayrı bir önemi var. 1969 yılında dönemin Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) ve TSE Başkanı Merhum Faruk Sünter’in teklifi üzerine, ISO Konseyi 14 Ekim tarihini Dünya Standartlar Günü olarak onaylıyor. O tarihten itibaren 14 Ekim günü tüm dünyada Dünya Standartlar Günü olarak kutlanıyor.

TÜRKİYE BÜYÜYOR: Bölgesel savaşların, ticarette korumacı uygulamaların, ekonomide enflasyonist baskıların küresel çapta derinden hissedildiği bir dönemden geçiyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, güven ve istikrar zemininde hedeflerine ilerliyor, büyümesini sürdürüyor.

254 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT: Son 12 çeyrektir kesintisiz büyüyen, geçtiğimiz bir yılda 254 milyar dolarlık ihracata ulaşan bir Türkiye’den bahsediyoruz. Bu seviyelere gelmemizdeki en önemli unsur; Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuz doğrultusunda, yüksek katma değerli, dünyayla rekabet edebilen ürünleri yerli ve milli üretebilme yeteneğimizdir.

GLOBAL TİCARET: Global ticaret düzeninde ihracatta başarılı olmanın anahtarı, ürün ve hizmetlerde standardizasyonu sağlamaktan geçiyor. Dolayısıyla Türk Standartları Enstitüsünün, küresel ticarette söz sahibi olmamızdaki rolü oldukça büyüktür. TSE; geliştirdiği standartlarla sanayicilerimiz ve iş dünyamızın yanında yer alıyor, belgelendirme, muayene, gözetim, test, laboratuvar ve eğitim hizmetlerini yerine getiriyor. TSE ne kadar güçlü olursa, özellikle gelişmiş ülke pazarlarındaki sanayicilerimiz de o kadar güçlü olur.

TSE’NİN FAALİYETLERİ: Bu sebeple TSE’nin faaliyetlerine her zamankinden çok daha fazla önem veriyoruz. Hem ülkemizde hem de uluslararası arenada, TSE’nin yapmış olduğu hizmetlere kısaca değinmek istiyorum. Yalnızca geçtiğimiz yıl; muayene gözetim alanında 210 binden fazla belge ve rapor, 75 bine yakın deney raporu ve 25 bine yaklaşan kalibrasyon sertifikası düzenledi. İthalat denetimleri kapsamında yaklaşık 150 bin ürün denetimi gerçekleştirdi.

TOGG’A TAM ARAÇ ULUSAL TİP ONAY BELGESİ: Bu yılın başında Milli gururumuz TOGG’un yollara çıkmasında çok önemli bir görev üstlenerek, TOGG’a tam araç ulusal tip onay belgesi verdi. Elektrikli araç şarj ekosistemimizi güçlendirecek ulusal standardlarımızı hazırladı ve yayımladı. TSE öncülüğünde, ülkemizin küresel pazardaki rekabetçiliğini artırmak için uluslararası standardizasyon çalışmalarında etkin yer alıyoruz.

2 BİN 374 UZMAN: Sanayicilerimiz, ihracatçılarımız ve ilgili paydaşlarımız Ayna Komiteler ile standartları sadece uygulayan değil, aynı zamanda standartları belirleyen konumda. Mevcut durumda 145 ayna komitemiz ve bu komitelere üye olan 2 bin 374 uzmanımız bulunuyor. Yenilikçi teknolojilerde standardizasyon geliştirme çalışmalarını odak alanımız haline getirdik.  Son 2 yılda yapay zeka, blok zincir, veri güvenliği başta olmak üzere yenilikçi teknoloji sahalarında ayna komitelerimizi kurduk. Artık uluslararası teknoloji standartlarının oluşturulmasında daha etkin bir rol oynayan Türkiye var.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM: Özellikle pandemi ile birlikte hız kazanan dijital ve yeşil dönüşüm süreçleri kuşkusuz iş modellerimizde büyük değişiklikleri beraberinde getirdi.  TSE; ikiz dönüşüm olarak adlandırılan bu dönüşümle birlikte işletmelerimizin ihtiyaç duyduğu test, belgelendirme ve sertifikasyon hizmetlerini sunuyor. Veri merkezlerinin tasarım, yapım ve işletme aşamalarında ve siber güvenlikte belgelendirme faaliyetlerine başladı.

YEŞİL DÖNÜŞÜM: Yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi yenilikçi teknolojilerde belgelendirme ve otonom araçlar ve hidrojen yakıtlı araçlar için test ve sertifikasyon alt yapısı kurma çalışmalarını sürdürüyor. Yeşil dönüşümde önemli bir adım olan Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi TSE tarafından hayata geçirildi.  Bu faaliyetlerin yanında sera gazı emisyonlarının hesaplanması, karbon ayak izi, su ayak izi, yaşam döngüsü analizi, sektör bazlı Karbondioksit yakalama teknolojileri gibi faaliyetlerle TSE yeşil dönüşüm standartlarını yayımladı.

NÜKLEER ENERJİ: Ülkemizin enerji açığının kapatılmasında önemli bir adım olan nükleer enerjide de TSE önemli görevler üstleniyor. Nükleer Düzenleme Kurumuna (NDK) kritik ekipmanların imalatı ile saha ve montaj faaliyetleri süreçlerinde Teknik Destek Kuruluşu olarak hizmet verdi. Buradaki kazanımlarıyla, Akkuyu Projesi’nde yapı denetim işlerini yürüttü. Önümüzdeki dönemde TSE, nükleer enerji alanında yeni pazarlara giriş yapacak ve daha etkin rol üstlenecek.

70 YILLIK BİRİKİM: 70 yıllık birikim ve tecrübesiyle TSE hem bölgemizdeki ülkelere hem de İslam dünyasına standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında hizmet sağlıyor, liderlik ediyor. İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standardları kapsamında; helal gıda, helal kozmetik ürünleri, helal turizm gibi başlıklarda helal belgelendirme hizmetleri sunuyor.

TEST VE BELGELENDİRME: Yurt dışına ihracatta teknik engellerin önüne geçmek, ihracatçılarımızın zaman ve maliyet kaybı yaşamasını önlemek adına, başta körfez ülkeleri olmak üzere ihracatımızın güçlü olduğu ülkelerde farklı alanlarda test ve belgelendirme faaliyetlerini yürütüyor. Böylesine kritik görevler yürüten, görev ve sorumluluğu geniş bir yelpazede bulunan enstitümüzün gelecekte çok daha başarılı çalışmalar yürüteceğinden, bizlerin de enstitümüzün her zaman yanında olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

EN BÜYÜK LABORATUVAR HİZMET AĞI: Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuzla, kritik teknolojileri yerli ve milli üretme, rekabetçi şekilde dünyaya ihraç edebilme iddiamızı; test, belgelendirme ve standardizasyon faaliyetlerinde gerekli altyapıyı güçlendirerek başarabiliriz. TSE halihazırda; Ülkemizin 11 il, 17 farklı merkezinde kurulu 23 deney, 3 kalibrasyon ve 184 ihtisas laboratuvarıyla ülkemizin en büyük laboratuvar hizmet ağına sahip.

TSE KALİTE KAMPÜSÜ: Önümüzdeki dönemde hizmete açacağımız TSE Kalite Kampüsümüzle TSE gücüne güç katacak. Burada donatılacak son teknoloji laboratuvarlarımızda sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu testlerin hepsi ülkemizde yapılabilecek. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuza çok büyük katkılar sunacak olan TSE Kalite Kampüsümüz; teknolojik bilginin ülkemize transferi, stratejik sermayenin yurt içinde kalması, ekonomimizin sürdürülebilir bir biçimde güçlenmesi ve insan kaynağının yetkinleştirilmesine yönelik ülkemize önemli kazanımlar sağlayacak. Böylece Türk Standartları Enstitümüz, dünyada, alanında en yetkin kuruluşlarından biri haline getirebileceğiz.

MÜJDE VERDİ: Sözlerime son vermeden önce, buradan bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa standart kuruluşlarının en üst teknik yönetimi olan ve aynı zamanda üyesi olduğumuz CEN/CENELEC teknik kurullarının toplantılarına Mayıs 2024’te İstanbul’da ev sahipliği yapacağız. Uluslararası Genç Profesyoneller Çalıştayının gençlerimize hayırlı olmasını diliyor, gençlerimizin standardizasyon faaliyetlerine katılımını, gençlerimize bilhassa teknoloji standartları konularında daha aktif yer almalarını konusunda çağrıda bulunuyorum.

TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin de konuşmasında, küresel pazarda rekabet edebilmenin ve söz sahibi olmanın, uluslararası standardizasyon çalışmalarına katılmaktan geçtiğini vurgulayan Şahin, “Buradan bir kez daha değişime uymak değil, değişimde söz sahibi olmak için başta sanayicilerimiz olmak üzere tüm iş dünyamızı ve bilhassa genç profesyonellerimizi TSE rehberliğinde bu çalışmalara katılmaya davet ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve protokol üyelerince, uluslararası standardizasyon süreçlerine aktif katılan, aynı zamanda bünyelerindeki genç uzmanların da katılımını teşvik eden firmaların temsilcilerine ödülleri verildi.

Program, “Ulusal ve Uluslararası Standardizasyonda Genç Profesyoneller” paneliyle devam etti.

Genç profesyonellerin bilgilendirilerek, standardizasyon süreçlerine daha kolay dahil olmalarının yollarının tartışılacağı çalıştay, bugün sona erecek.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.